x
x
Huzur ve Umut Beldesi Üsküp...
Üsküp Belediye Başkanlığı
Anasayfa
Belediyemizden tarihi proje; içme suyu şebekemiz yenileniyor…
Beldemizde eskiyen içme suyu şebekesinin yenilenmesi için yapılan projede 24.09.2013 tarihinde yüklenici firmaya yer tesliminin yapılmasıyla birlikte süreç resmen başlamış oldu. Yer teslim tutanağı Belediye Başkanımız Erdoğan KIYICI, İller Bankası A.Ş. yetkilileri ve yüklenici firma olan Aksu İnşaat ve Tic. Ltd. Şti. yetkilileri ile imzalandı. Proje kapsamında Proje kapsamında komple içme suyu şebekesi (hdpe boru), 300 tonluk yeni su deposu, isale hattı ve su kaynaklarının ıslahı yapılmış olacak. Yüksek kesimlerde yaşayan vatandaşlarımızın özellikle yaz aylarında belirli saatlerde yaşadıkları su problemi de bu projeyle birlikte çözülmüş olacak. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Belediye Başkanımız Erdoğan KIYICI;” Öncelikle böyle bir projenin başlamasından ötürü son derece mutlu ve heyecanlıyım. Çünkü ben bu projeyi Beldemiz için tarihi bir proje olarak değerlendiriyorum. Bilindiği gibi mevcut içme suyu şebekemiz 1970’li yıllarda yapılmıştı. Bu şebeke geçen zamanla birlikte gelişen Beldemizin ihtiyaçlarına cevap veremez hale geldi. Özellikle yüksek kesimlerde yaşayan vatandaşlarımız yaz aylarında suyun çok tüketildiği saatlerde su sıkıntısı yaşıyorlardı. Oysa su kaynaklarından şebekemize 18 litre/saniye su giriyor. Bu sorunun normal şartlarda kesinlikle yaşanmaması gerekiyor. Örnek verecek olursak normal şartlarda su kaynaklarından gelecek olan 6 litre/saniye suyun Beldemizdeki içme suyu ihtiyacını karşılaması gerekiyor. Ama şebekenin eskimiş olması, boru çaplarının daralması, ilave hatların yapımı ve borulardaki kaçaklar sebebiyle belirttiğimiz gibi su sorunları yaşanıyordu. Bu projenin sonlanmasıyla birlikte Üsküp’ün içme suyu sorunu ortadan kalkmış olacak.
Proje kapsamında başlayacak olan kazı çalışmalarının ardından yol yapım çalışmalarına ağırlık vereceğiz. 2007 yılında yazışmalarını başlattığımız içme suyu projemizin bu aşamalara gelmesinde bizden desteğini esirgemeyen tüm kurum ve kişilere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.
Proje çalışmaları kapsamında 29 km şebeke hattı, 14,8 km isale hattı döşenecek ve Beypınar yoluna 300 tonluk su deposu yapılacak. Projenin sözleşme bedeli ise KDV ve fiyat farkları hariç 2.888.000,08. Türk Lirası gibi yüksek bir rakam. Bu tutarın yarısı Belediyemiz bütçesinden diğer yarısı ise İller Bankası A.Ş. tarafından karşılanacak.            
Kısa süre içinde kazı çalışmaları başlayacak olan bu tarihi projemizin Beldemize hayırlı olmasını diliyoruz.