Huzur ve Umut Beldesi Üsküp...
Üsküp Belediye Başkanlığı
Anasayfa
TOKİ başvuruları başlıyor…

 

   Belediye Başkanımız Hüseyin KASAP’ ın en önemli projelerinden birisi olan ve Hemşerilerimizin merakla beklediği TOKİ başvuruları, 27 Mart 2017 tarihinde başlıyor. 1 ay sürecek olan başvurular 28 Nisan 2017 tarihinde sona erecek. Konut sahibi olmayan hemşerilerimizi konut sahibi edindirmek ve Üsküp dışında yaşayan hemşerilerimizi yeniden Beldemize çekmek amacıyla başlatılan projede, 2+1 konutlar için 2.000,00.- Türk Lirası, 3+1 konutlar içinse 4.000,00.- Türk Lirası başvuru bedeli alınacak.

  Belediye Başkanımız Hüseyin KASAP konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Üzerinde önemle durduğumuz TOKİ projesinde çok şükür sonuca ulaştık ve başvurularımızı 27 Mart 2017 tarihi itibariyle başlatıyoruz. Üsküp’ün geleceği için çok önemli olduğunu düşündüğüm bu proje ile birlikte inanıyorum ki Üsküp, olumlu çıtasını daha da yukarılara taşıyacaktır. Bölgemizde ilk defa bir belde belediyesi TOKİ projesini hayata geçiriyor. Bu başarı da emeği geçen meclis üyelerime, personelime ve TOKİ yetkililerine teşekkürlerimi sunuyorum. Proje ile ilgili gerekli olan genel şartları sitemiz aracılığıyla hemşerilerimizle paylaşıyoruz. Bunun dışında daha detaylı bilgi almak isteyen hemşerilerimiz gerek telefon ile gerekse Belediyemize müracaat ederek gerekli bilgileri alabilirler. Konuyla ilgili olarak 02 Nisan 2017 Pazar günü TOKİ yetkililerinin de katılacağı bir bilgilendirme toplantısı yapmayı planlıyoruz. Burada soru cevap şeklinde daha sağlıklı bilgiler ortaya çıkacaktır. Bu güzel ve önemli projenin Beldemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

   Belediyemizin TOKİ projesine konut tipine göre başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir;

 2+1 KONUTLAR:

1-T. C. vatandaşı olması,

2-Üsküp nüfusuna kayıtlı olması veya Üsküp beldesinde son 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ediyor olması,

3-Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

4-Daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,

5-25 yaş ve üzerinde olması (eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)

6-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200.- TL olması, ( Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200.- TL. olması gerekmektedir.)

7-Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

 Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1-Nüfus Cüzdanı fotokopisi, (Nüfus cüzdanı aslı kontrol edilecektir.)

2-İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ile adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan ve Üsküp belde sınırları içerisinde son 1 yıldır ikamet ettiğini veya Üsküp nüfusuna kayıtlı olduğunu kanıtlayacak belge,

3-Hane halkı gelirinin en fazla net 3.200.- TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

4-Başvuru sahibi evli ise kendisi, eşi, velayeti altındaki çocuklarından çalışan varsa kendisinin eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)

5-Başvuru sahibi, eşi veya velayeti altındaki çocuklardan herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çalışmadığına dair belgeleri eksiksiz olarak ibraz edilecektir.

6-Ayrıca yukarıda yer alan belgeler dışında gerekli görüldüğünde ek belgeler istenebilecektir.

Oturma Koşulu ve Devir İşlemleri:

1-Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

2-Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

3-Ayrıca, gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irad kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.

 Ödemelerin Başlangıcı:

1-2+1 tipi konutlar; 2.000,00.-TL’nin başvuru bedeli olarak alınması, sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından konut bedelinin (başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar% 12,%15 veya %20’sinin tahsil edilmesi,

2-Borç bakiyesinin %12 peşinat 180 ay vade,%15, peşinat 216 ay vade, %20 peşinat 240 ay vade, ile ödenmesi, ilk taksit ödemesinin konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılması, borç bakiyesinin ve aylık taksitlerin her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılması, İlk artış döneminin İdarece belirlenmesi koşulları ile satılacaktır.

 3+1 KONUTLAR:

1-T. C. vatandaşı olması,

2-Üsküp nüfusuna kayıtlı olması veya Üsküp beldesinde son 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ediyor olması,

3-Daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,

4-Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

5-18 yaş ve üzerinde olması

6-Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

7-3+1 konut sahibi olacak kişiler istedikleri aşamada konutlarını satabilecek ya da başkasına devredebileceklerdir.

8-3+1 konut sahibi olacak kişiler konutlarını istedikleri aşamada kiraya verebilecekler.

 Ödemelerin Başlangıcı:

1-3+1 tipi konutlar; 4.000,00.-TL’nin başvuru bedeli olarak alınması, sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından konut bedelinin (başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar% 10,%15 veya %20’sinin tahsil edilmesi,

2-Borç bakiyesinin %10 peşinat 120 ay vade,%15, peşinat 156 ay vade, %20 peşinat 180 ay vade, ile ödenmesi, ilk taksit ödemesinin konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılması, borç bakiyesinin ve aylık taksitlerin her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılması, İlk artış döneminin İdarece belirlenmesi koşulları ile satılacaktır.

 

NOT : TOKİ projesi ile ilgili gerekli evrakları, görselleri ve ödeme şartlarını sitemizin duyurular (http://www.uskup.bel.tr/duyurular.html)  kısmından indirebilirsiniz.

Haberin Fotoğraf Galerisi

TOKİ
TOKİ
TOKİ
TOKİ
TOKİ
TOKİ